10 zasad ułatwiających zarabianie na rynkach

  1. Wielkość pozycji – choć wielu spekulantów może się z tym nie zgodzić to posiadanie stałego procentowego czy kwotowego ryzyka mija się z celem. Oczywiście ryzykowanie stałego 1,2 czy 5 % jest znacznie lepsze niż brak jakiegokolwiek zarządzania ryzykiem. Jednak praktyka pokazuje, że setup, setupowi nierówny. Nie ma dwóch takich samych setupów, nie przy każdej transakcji posiadamy taką samą pewność co do danego scenariusza, niektóre z nich mają świetny stosunek RR, jednak ich skuteczność jest znacznie niższa od standardowych setupów, jednak mimo to są warte podjęcia ryzyka. Aby nie opuścić danego setupu, a w przypadku złapania stop lossa nie narazić się na zbyt dużą obsuwę kapitału jedynym wyjściem pozostaje obniżenie rozmiaru pozycji, z kolei korzystne RR w przypadku, gdy cena osiągnie take profit i tak zrekompensuje pomniejszony rozmiar. Brak pozycji na rynku nie wywołuje żadnych emocji, zbyt duża pozycja wywołuje tych emocji zbyt wiele. Najlepszym rozwiązaniem to znalezienie swojego złotego balansu, ustalenie maksymalnego poziomu ryzyka i operowanie w tym zakresie poprzez zmniejszanie i zwiększanie ryzyka dla pojedynczej transakcji.

  1. Zarządzanie ryzykiem i stosunek zysku do ryzyka – zarządzanie ryzykiem to temat, który powinien być opanowany przez każdego kto myśli o jakiejkolwiek styczności z rynkiem. Jeśli ustalisz początkowo ryzyko rzędu 5% na transakcje, może się szybko okazać, iż złapiesz serię strat, a twój rachunek będzie uszczuplony o 20-30-50%, a im większe obsunięcie kapitału tym trudniejsze jest jego odrobienie, warto się nad tym zastanowić, ponieważ nie ma nic złego w ryzykowaniu 0,5-1% na transakcję. Jeśli chodzi o stosunek zysku do ryzyka (z ang. RR – risk to reward) obowiązuje prosta zasada – wygrywaj częściej niż przegrywasz. Jeśli ryzykujesz na transakcję 100 zł to twoja wartość zysku powinna wynosić przynajmniej tyle samo. To najprostsze podejście. Oczywiście należy dopasować parametry do siebie, jeśli jesteś osobą, która lubi mieć rację, powinieneś szukać strategii wysokiej skuteczności z negatywnymi RR (ryzykujemy więcej niż zarabiamy), jeśli lubisz ryzykować mniej dla osiągnięcia znacznie większego zysku powinieneś szukać setupów z wysokimi RR 1:5 czy 1:10 jednak należy mieć świadomość, iż skuteczność takich zagrań drastycznie spadnie. Należy znaleźć tzw. positive outcome czyli dodatnią wartość oczekiwaną.  1. Analiza wielointerwałowa – niezależnie od tego jakim stylem handlujemy (daytrading, swingtrading) każda analiza pod nowy pomysł inwestycyjny, powinna zaczynać się od najwyższego, a kończyć na jednym z niższych interwałów czasowych. Zbudowanie takiego nawyku pozwala na znacznie dokładniejszy wgląd w to co się dzieje na rynku, a szansa na pominięcie ważnego poziomu/ekstremum cenowego drastycznie maleje. Zapewnia to o wiele lepsze czytanie rynku niż analizowanie pojedynczego wykresu na jednym interwale.

  1. Handel mechaniczny czy na pewno taki dobry? – wielu dopiero zaczynających spekulantów, opierających swój handel tylko o intuicję, po wyzerowaniu pierwszego rachunku kieruje się w stronę znalezienia systemu mechanicznego, przez niektórych określanego złotym graalem. To co wygląda pięknie na historii i robionych back-testach w rzeczywistości okazuje się nie do powtórzenia. Ale dlaczego tak się dzieje? Ściśle określone zasady, nieustannie powtarzające się sygnały, które wymagają brania każdego pojawiającego się sygnału i obecności na rynku. Spełnienie tych wszystkich wymogów często przerasta doświadczonych spekulantów, nie mówiąc o początkujących. Niektóre systemy absorbuja mniej, drugie bardziej, jednak niezależnie od typu systemu mechanicznego, wszystkie mają cechę wspólną – okresy gdzie przychodzi seria strat, a rachunek zaczyna się kurczyć. I tu pojawiają się wątpliwości („to nie dla mnie”, „powinienem przestać handlować”, „a co jeśli te straty będą trwały i trwały” itd.), a zarazem największe wyzwanie – przetrwać taki okres. Jednak zdecydowana większość nie tylko nie jest w stanie przetrwać obsunięcia na kapitale, ale także zaraz po pojawieniu się gorszego okresu zmienia system na kolejny i kolejny co z kolei znacząco obniża szansę na zarobek w dłuższym terminie. Podążanie za mechanicznym systemem szczególnie dla osoby początkującej jest ogromnie trudne, żeby nie powiedzieć niemożliwe, jeśli polegamy tylko na naszej fizycznej egzekucji (inną sprawą są systemy całkowicie zautomatyzowane). Warto mieć to na uwadze.

  1. Sposób myślenia jest wszystkim – możesz dysponować najlepszą strategią o skuteczności 95%, jednak bez wypracownego tzw. mindsetu, bez odpowiedniego doświadczenia, bez „twardej skóry” nie będziesz w stanie na niej zarabiać, ponieważ rynek cały czas szuka balansu, ciągle miesza, ceny po silnym wystrzale potrafią znosić całe ruchy. Musisz być na to gotowy, mieć wystarczającą ilość cierpliwości i samozaparcia, aby być w stanie mierzyć się z ciągłymi wyzwaniami dostarczanymi przez rynek.

  1. Skup się na sobie – podczas sesji nie słuchaj innych (chyba, że znasz i w pełni rozumiesz czyjąś metodologię), nie sugeruj się cudzymi pomysłami na portalach internetowych czy w telewizji. Czasem można przeprowadzić świetną analizę i być gotowym do zajęcia pozycji, jednak usłyszymy, że ktoś, coś, gdzieś powiedział zupełnie odmiennego na temat tego co dotychczas wychodziło z naszej analizy i zaczynamy wątpić, po czym często rezygnujemy badź co gorsza robimy zupełnie odwrotnie do tego co planowaliśmy pierwotnie. To bardzo niebezpieczne zjawisko. Wyjściem z sytuacji jest – skupienie się na własnym handlu.

  1. To zabierze więcej czasu niż ci sie wydaje – zdecydowana większość początkujących myśli, że zapłaci za szkolenie – oczywiście im droższe tym będzie lepsze – i osiągnie sukces, zarobi fortunę. Niestety rzeczywistość jest brutalna i szybko to weryfikuje. Dlatego bądź gotowy zmniejszyć swoje oczekiwania i wydłużyć horyzont czasowy, ponieważ zajmie to znacznie dłużej niż myślisz.


  1. Jest wiele sposobów, aby obrać ogórka – nie ma pojedynczego, prawidłowego stylu handlu. Nie wywyższaj swojego stylu handlu ponad inne oraz nie lekceważ innych systemów – zawsze można się nauczyć czegoś nowego, co może stać się częścią twojej metodologii. Przede wszystkim wyrób w sobie odpowiednie zarządzanie ryzykiem i dobierz stylu handlu do siebie (day/swing/position  trading).

  1. Ignoruj czarodziejów rynku – w dobie internetu, gdzie naciąganie ludzi i mówienie nieprawdy jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej musimy pozostać szczególnie czujni. Trzeba zdać sobie sprawę, że otaczają nas milionerzy na demo kontach czy hedge’ujący się na dwóch rachunkach, podczas gdy ludziom pokazują tylko ten zarobiony, nieuczciwi szkoleniowcy z magicznymi systemami, „zarabiający” spekulanci dający spóźnione sygnały zajęcia pozycji na facebooku,twitterze (dopiero, gdy ich pozycja zarabia dają o niej znać) itd. Nierealne zyski, nawet na rynku, zazwyczaj są po prostu nieprawdziwe. To samo tyczy się nierealnie drogich szkoleń.

  1. Bądź gotów się dostosować – jeśli chcesz przetrwać na rynku musisz być otwarty na zmiany i ciągle wprowadzać je w swoje życie. Rynki stale się zmieniają, ty również musisz. To, że dany system działa dziś nie znaczy, że będzie działał jutro czy za rok. Bądź tego świadom i zawsze oczekuj nieoczekiwanego.

GL & HF

[TS]

9 views0 comments

Recent Posts

See All

©2020 by BTFD.TV