Powrót króla dolara

Updated: Apr 8, 2020

Powrót króla dolara


Czy szykują nam się wzrosty na indeksie dolara amerykańskiego? Odpowiedź brzmi: najprawdopodobniej tak. Równo rok temu tj. 8 listopada 2016r. odbyły się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych i ku zdziwieniu wielu, wygrał je nieoczekiwanie multimiliarder Donald Trump. Dla rynków oznaczało to jedno – wielka niepewność. Choć sam Trump zbudował swoją kampanie na zapewnieniach o poprawie sytuacji gospodarczej kraju, tworzeniu nowych miejsc pracy, obniżaniu i upraszczaniu podatków, rynki nie do końca wiedziały jak wiele z tych przedwyborczych obietnic dojdzie do skutku i jak wpłynie to na kurs narodowej waluty w długim terminie.


Jak widać na powyższej grafice, indeks dolara od czasu zmiany prezydenta znacząco się osłabił. Stworzyła się ciekawa sytuacja, która powinna wskazywać na umacnianie się dolara amerykańskiego tj. upraszczanie i obniżanie podatków, wprowadzenie zasady, gdzie w miejscie nowej ustawy muszą zostać zniwelowane dwie stare, dobre wyniki amerykańskiej gospodarki w tym roku jeśli chodzi o wzrost PKB, szczególnie III kwartał, gdzie spodziewny był wzrost o 2,5% podczas gdy realny odczyt wyniósł aż 3%, dobre doczyty zmiany zatrudnienia w sektorze poza rolniczym (Non-farm payrolls) gdzie odczyt z listopada był jednym z najwyższych w ostatnich 2 latach, czy powolne zwiększanie stóp procentowych przez FED. Polityka FEDu pozostaje niezmienna i stopy procentowe będą podwyższane w 2017 i 2018 roku nawet przy słabych odczytach inflacyjnych. Również Kongres wypowiada się bardzo pozytywnie na temat możliwości przeprowadzenia reform podatkowych o których było bardzo głośno w trakcie przedwyborczych wystąpień Donalda Trumpa. Wszystko to powinno wskazywać za umocnieniem dolara, jednak tak się nie do końca stało. Poniżej grafika przedstawiająca odczyty Non-farm payrolls za ostatnie 2 lata, oraz kształtowanie się głównej stopy procentowej.


Najnowszy raport specjalny Larrego Williamsa skupia się na dolarze amerykańskim. Larry zaczyna od słów: „I belive it is time for a substantial rally in the Dollar Index” co oznacza, iż spodziewa się umacniania dolara względem innych walut. Zdaniem autora na dolar indeksie czeka nas od 6 do 18 miesięcy rynek byka z możliwością wydłużenia tego okresu. Zwraca również uwagę, że przez wieloletnie obserwacje zauważył, iż rynki, które wydają się mieć największy wpływ na indeks dolara to złoto, obligacje, drewno i miedź. Larry znany ze swoich excelowych zestawień, wskazuje na bazie historycznych notowań najlepsze momenty na rynku do zajmowania pozycji pro-dolarowych.

Najlepszymi dniami bez względu na miesiąc jest 9, 20 oraz 21 dzień handlowy (nie liczymy weekendów)

Najlepszymi dniami w listopadzie jest : 9,10,11 oraz 19 i 20 dzień handlowy

Najlepszymi dniami w grudniu jest 9, 20 i 21 dzień handlowy

Najlepszymi dniami w styczniu jest 9,10 oraz 18 dzień handlowy

W grudniu br. rynek oczekuje jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych co najprawdopodobniej jest dodatkowym paliwem do wzrostów na indeksie dolara, gdyż rynek dyskontował tę informację. FED pragnąc pozostać wiarygodną instytucją raczej nie ma innego wyboru niż podnieść stopy po raz ostatni w tym roku, a w 2018 decydenci FED spodziewają się kolejnych trzech podwyżek. A to w długim terminie powinno dalej wspierać umacnianie się amerykańskiej waluty. Oczywiście kluczową kwestią będą płynące na bieżąco odczyty z amerykańskiej gospodarki oraz wypowiedzi co ważniejszych członków FEDu na temat dalszych działań i podwyżek stóp.

Patrząc na rynek od strony technicznej. Indeks dolara notuje od połowy września największy wzrost od początku roku. Poniżej interwał tygodniowy.


Wybronione zostało kluczowe wsparcie i sekwencja spadkowa trwająca od początku roku została zanegowana. Pierwszy nowy szczyt może zwiastować zmianę trendu na wzrostowy. Poniżej interwał dzienny.


Tworzące się wyższe szczyty, wyższe dołki dają dodatkowe potwierdzenie. Kluczowymi oporami są 96.50 oraz psychologiczny poziom 100.00. Ostatni szczyt na indeksie dolara 103.50 jest docelowym zasięgiem dla ruchu wzrostowego. Jeśli sytuacja makro USA pozostanie bez większych zmian, być może zobaczymy jak cena forsuje i ten poziom. Dodatkowym potwierdzeniem jest trzymanie mierzonych ruchów tj. strefy 50-65% wcześniejszego impulsu. Jak działają mierzone ruchy i dlaczego są tak skuteczne to temat na inny artykuł. Poniżej wykres H4 z zaznaczonymi i respektowanymi zniesieniami.


W obliczu przedstawionych faktów oraz autorskich przemyśleń, można z dużą dozą prawdopodobieństwa zaznaczyć, iż najbliższe miesiące, być może lata, mogą należeć do dolara amerykańskiego.

Pozostaje kwestia jak wykorzystać taką wiedzę. Jest kilka sposobów. Najprostszą jest wymiana części oszczędności w złotych na dolary i trzymanie ich długoterminowo. Osobiście mam prawie 80% oszczędności w dolarach i nie zamierzam tego ruszać przynajmniej do kursu USD/PLN 4.00.

Innym sposobem nieco trudniejszym jest wykorzystanie do tego rynku lewarowanego, a na nim dźwigni finansowej. Do dyspozycji pozostaje kilka czynności tj.:

a. Kup i trzymaj – określ SL/TP i zapomnij

b. Kupowanie breakout’ów ważnych poziomów oporu oraz branie profitów na dużych impulsach wzrostowych

c. Strategia na spekulację w krótkim terminie to kupowanie krótkoterminowych wyprzedaży dolara na mierzonych ruchach oraz branie profitów również w krótkim terminie na wykupionym rynku dolara

Dobór właściwego instrumentu jest indywidualną sprawą każdego, pomocnym wskaźnikiem może być bieżąca siła walut i kupowanie dolara w parze walutowej, w której druga waluta jest obecnie najsłabsza.

3 views0 comments

Recent Posts

See All

©2020 by BTFD.TV